Congratulations to
All the Athletes Who
Played this Year

 

We believe every one who plays is a winner.  Next year, play in multiple events for even more FUN!

2016 Results Book is Here!

SDSGA-results-cover-png

2016 September Games Results

Click the sport you want below to view the results:

NOTE:  If the link is not active, it means the results are not available online yet.  Check back again soon.

Archery

sdc-1

SDSGA Archery Results

September 18, 2016

Lion Heart Academy, El Cajon

Commissioner: Lee Taylor

 

Recurve Sighted

55+ Men 

Gold Medal – Denver Greiner – Score: 325

55+  Women

Gold Medal – Diana Dancz – Score: 487

65+ Men

Gold Medal – William Renshaw – Score: 362

65+ Women

Gold Medal – Barbara Schettler-Jehl – Score: 453

80+ Men

Gold Medal – Bill King – Score: 454

Barebow Recurve

45+ Women

Gold Medal – Alanda Prochazka Score: 98

55+ Men

Gold Medal – Gunner Vaineharrison – Score: 288

85+ Men

Gold Medal – Earl Kinnamon – Score 327

results-page-spacer-large

Basketball - Men's

sdc-2

SDSGA Men’s Basketball Results

September 24, 2016

Muni Gym, Balboa Park

Men’s Basketball Commissioner: Jerry Sullivan

Skills Competition Commissioner: James Pauley

 

3 on 3 Men’s Basketball

50-54

GOLD    NEW BEGINNINGS

Lionel Boyce

Vernon Carter

Darryl West

Richard Mullins

Richard Clay

Gary Looney

SILVER     BLUE KNIGHTS

Edward Hayes

Anthony Jackson

Edgar Palmer

DeRonn Scott

Carl Worrell

BRONZE      HERROD DENTAL

Scott Herrod

John Garwood

Dirk Oliver

Freddie Spears

Rob Straugh

Franc Happ

 

55-59

GOLD       TRUTH

Chuck Norris

Craig Jacobson

Ronnie Tulio

Scott Herron

Tom Fink

Anthony Williams

SILVER      STILL HAVIN’ FUN

Lamon Theus

Nick Theus

Herb Anderson

Antonio Leiva

Keith Lewis

 

60-64

GOLD       FORMATION CAPITAL

Arnold Whitman

David Olson

Dan Vahalla

Patrick West

SILVER       CAPO CLASSICS BLUE

Darrell Cavanaugh

Hadi Fakouri

Craig Harberts

Cary Redfearn

Chuck Woolard

 

65-69

GOLD        OAKLAND’S FINEST

Robert Scotlan

Floyd Harris

Bill Kennedy

Ronald McMillan

Horace Williams

Marcus Jamison

Glenn Wafer

Stephen Fiske

SILVER       SURF RIDERS

David Osman

Bob Franz

Joe McCullough

Richard Timboe

Tod Bryant

Howard Heida

BRONZE        DREW LEAGUE

Stephen Martin

Tom Cruz

George Schraer

Ross Kurland

Jesse Pike

70-74

GOLD       CAPO CLASSICS 70

Veeder South

Gary Bartle

Steve Figura

Rich Lough

Joe Pierantoni

Tony Zorich

SILVER     WILD CARDS

Bill Darnell

Kris Widdison

Jerry Kenny

Warren Schneider

Hank Samaripa

BRONZE      GUNNIN’ GEEZERS

Richard Paff

Jere Ancell

Ray Anderson

Gary Chapman

Ken Carmichael

Tom Quast

 

75-79

GOLD        INGLESIDE PRESBYTERIAN

Al Richardson

Mike Hair

Wil Smith

Roland Bynam

Larry Duncan

David Staten

80+

GOLD       USA 80

Bob Messersmith

Earnie Miller

Jim Arena

Duf Sfreddo

Conrad Bohnen

Don Salado

SILVER       GOLDEN AZTECS

Jerry Sullivan

Harry Lund

Howie Stalnecker

Jaycee Goudlock

John Cochran

Ray Schlador

 

Skills Competition

Individual – Free Throws

 

55-59

GOLD             James Pauley               (25of25)

SILVER          Scott Herron               (21of25)

BRONZE        Ron Tulio                    (19of25)

 

60-64

GOLD             Sean Mulcahy             (22of25)

SILVER          Curtis Royall               (18of25)

 

65-69

GOLD             Ross Kurland              (17of25)

 

70-74

GOLD             Stephen Fiske              (25of25)

SILVER          George Schraer           (17of25)

 

Individual – Hot Shots

 

55-59

GOLD            James Pauley               (55 points)

Robert Straugh            (55 points)

SILVER          Scott Herron               (32 points)

BRONZE        Ron Tulio                    (26 points)

 

60-64

GOLD             Sean Mulcahy             (49 points)

SILVER          Curtis Royall               (30 points)

 

65-69

GOLD             Ross Kurland              (27 points)

 

70-74

GOLD             Stephen Fiske              (42 points)

SILVER          George Schraer           (25 points)

 

Individual – 3 Point

 

55-59

GOLD             James Pauley              (14 )

SILVER          Scott Herron

Robert Straugh     (8)

BRONZE        Ron Tulio                   (5)

 

60-64

GOLD             Curtis Royall              (11)

SILVER          Sean Mulcahy             (6)

 

65-69

GOLD             Ross Kurland

 

70-74

GOLD             George Schraer             (5)

results-page-spacer-large

Basketball - Women's

sdc-3

SDSGA Women’s Basketball Results

August 27-28, 2016

UCSD – Rimac Arena, La Jolla

Tournament Directors: Sheri Vandeventer and Di Meredith

Commissioner: Kirsten Cummings

Women’s 3 on 3

 

40+

Gold – Ballerz

Laurie Byrd

Penny Moore

Carol Weary

Lauren Andrade

Silver – 40 Shades of Gray

Shannon Adams

Shawna Johnson

Le Ngo

Adara Ryan

Erica Spence

 

Bronze – Court Jesters

Sharon Brown-Taylor

Oma Soto

Joh Oakley

Lisa Hubbard

Amy Heibel

 

45+

Gold – Swish

Kira Anthofer

Denice Feldhaus

Sylvia Maas

Wendy Taylor

Jackie Tonnaer

 

50+

  Gold – Tsunami

Lisa Bassi

Barbara Campbell

Nan Fowler

Kimberly Nutter

Jennifer Young

Stephanie Sasaki

Silver – Friends

Sandra Juarez

Margarita Rivera

Erendira Rodriguez de Carrales

Irene Cabrera de Marquez

Bronze – High Hoops

Waverly Dodrill

Jane Emkes

Lori Benson

Valerie Gardner

Sue Pearce

 

55+

Gold – Half Fast

Cherri Gase

Vienna Kasier

Linda Cord

Linda Zamboni

Alma Garcia

Cindy Simonian

Silver – Seabyrds

Di Meredith

Dori O’Rourke

Marie Ramirez

Laura Henniquin

Paula Konoske

Bronze – LA Hoops

Suzanne Dickson

Johanna Fontenot

Donna Groman

Linda Hoover

Melissa Trickey

Lorrie Zuczek

60+

Gold – Triple Threat

Lynn Bloom

Maggie Bower

Jill Spitzer

Pat Wlodarczyk

 

65+

Gold – San Diego Shockers

Carol Brownlee

Rita Cartsen

Annie Nielsen

Nancy Owens

Chris Elliot

Marcia Pearson

Silver – Renegades

Courtney Flanagan

Maureen Knight

Cheryl Rogers

Carol Whaley

Susanne Carvalho

 

70+ 

Gold  – San Diego Sun

Keri Gloyna

Vonna Cummins

Lynn Daniel

Geri Hahn

Donna Benson

Sammie Montali

Joyce Karel

 

75+

Gold – Class Act

Marianne Hall

Lynnea Seidlinger

Marge Seybold

Danine Ezell

Jeanne Herhily

Jean Sprunt

 

80+

Gold – Splash

Marge Carl

Meg Skinner

Cori Thomson

Grace Larsen

Nina Duncan

Jean Field

Joanne  Jansen

Fran Styles

results-page-spacer-large

Billiards

sdc-4

SDSGA Billiards Results

September 10-11, 2016

On Cue Billiards, La Mesa

Commissioner: William Woodcock

 

8 Ball – Open Division

Gold – Mike Kusumoto

Silver – Ron McCamish

Bronze – Bill Adams

9 Ball – Open Division

Gold – Bill Kisner

Silver – Ron McCamish

Bronze – Dale Peterson

8 Ball – Age Divisions

50 – 54

Gold – Donald Green

55 – 59

Gold – Lester McCurtis

60 – 64

Gold – David Archuleta

65 – 69

Gold – Mike Kusumoto

Silver – John Polo

Bronze – Charles Daniels

70 – 74

Gold – Ron McCamish

Silver – Bill Adams

Bronze – John Mitchell

75 – 79

Gold – Dale Peterson

Silver – Robert Muldrew

Bronze – Dewey Kribbs

80 – 84

Gold – Ken Rose

Silver – Roger Cunniff

85 – 89

Gold – Margaret Heinen

Silver – Conrad Negos

Bronze – John Witt

9 Ball – Age Divisions

55 – 59

Gold – Lester McCurtis

65 – 69

Gold – Bill Kisner

Silver – John Polo

Bronze – Mike Kusumoto

70 – 74

Gold – Ron McCamish

Silver – Bill Adams

75 – 79

Gold – Dale Peterson

Silver – Robert Muldrew

Bronze – Dewey Kribs

80 – 84

Gold – Roger Cunniff

85 – 89

Gold – Pastor Ellazar

Silver – Margaret Heinen

Bronze – John Witt

Eight Ball Ladies Division

Gold – Margaret Heinen

Silver – Jerri Nachman

Board Games

sdc-5

Bocce Ball

sdc-6

SDSGA Bocce Ball Results

October 15, 2016

Elk’s Lodge – Chula Vista

Commissoners – Scott and Steve Fialko

 

Women’s Singles

55-59     GOLD      Linda Cord

65-69     GOLD      Darlene Jacobs

 

Men’s Singles

50-54     GOLD      Steve Fialko

55-59     GOLD      Scott Fialko

65-69     GOLD      Gary Kurilchick

70-74     GOLD      John Sage

75-79     GOLD      Jay Bishop

80-84     GOLD     Pasquali Gangitano

 

Mixed Doubles

55-59     GOLD      Linda Cord and Scott Fialko

65-69     GOLD      Darlene Jacobs and Gary Kurilchick

 

Doubles

50-54     GOLD      Steve Fialko and John Sage

75-79     GOLD      Jay Bishop and Pasquali Gangitano

results-page-spacer-large

Bowling

sdc-7

SDSGA Bowling Results

September 24-25, 2016

Kearney Mesa Bowl, Kearney Mesa

Bowling Commissioner: Karen Brookfield

 

SINGLES

50-54 Men – Singles

GOLD – John Callanan 430

 

60-64 Men – Singles

GOLD – John Rowland 570

SILVER – Jim Hurley 388

 

65-69 Men – Singles

GOLD – Michael Bodien 563

SILVER – Charlie French 474

BRONZE – Richard Beaumont 416

 

70-74 Men – Singles

GOLD – Dave Gulley 586

SILVER – Jay Swonger 488

BRONZE – Randy Gulley 417

 

75-79 Men – Singles

GOLD – Jack Stevenson 526

SILVER – George Beal 515

 

80-85 Men – Singles

GOLD – Britton Tresville 465

SILVER – James Griffin Jr. 375

 

55-59 Women – Singles

GOLD – Lura Crawford 404

SILVER – Barbara Wallace 312

 

60-64 Women – Singles

GOLD – Griselda Tiu 421

 

65-69 Women – Singles

GOLD – Karen Brookfield 438

 

70-74 Women – Singles

GOLD – Mary George 462

SILVER – Sandy Sandecki 420

BRONZE – Shirley Beal 317

 

75-79 Women – Singles

GOLD – Julie Griffin 337

 

DOUBLES

 

60-64 Men – Doubles

GOLD – Richard Beaumont 378

GOLD – Jim Hurley 432

Score – 810

 

65-69 Men – Doubles

GOLD – Randy Gulley 606

GOLD – Dave Gulley 411

Score – 1017

SILVER – Jimmie Goodwin 494

SILVER – Charlie French III 494

Score – 988

 

65-69 Men – Doubles

GOLD – Jay Swonger 546

GOLD – Michael Bodien 713

Score – 1259

 

75-79 Men – Doubles

GOLD – George Beal 571

GOLD – Jack Stevenson 499

Score 1070

 

60-64 Women – Doubles

GOLD – Karen Brookfield 499

GOLD – Griselda Tiu 552

Score 1051

 

70-74 Women – Doubles

GOLD – Sandy Sandecki 509

GOLD – Mary George 472

Score 981

MIXED DOUBLES

55-59  – Mixed Doubles

GOLD – John Rowland 630

GOLD – Lura Crawford 349

Score 979

 

60-64 Mixed Doubles

GOLD – Jim Hurley 450

GOLD – Karen Brookfield 574

Score 1024

SILVER – Richard Beaumont 454

SILVER – Griselda Tiu 552

Score 1006

 

70-74 Mixed Doubles

GOLD – Jack Stevenson 525

GOLD – Sandy Sandecki 426

Score 951

SILVER – George Beal 596

SILVER – Shirley Beal 334

Score 930

results-page-spacer-large

CyberCycling

cybercycle icon

CyberCycle Games Individual Stage Race Results

Redwood Dash – 1.5 miles long

50-59 FEMALE
5:24- Becky Popik – Pennswood Village, PA

5:44- Jannette Carroll – Council Bluffs, IA

5:51- Susan Hicks – Council Bluffs, IA
50-59 MALE

4:32- Karl Allen – Council Bluffs, IA

5:51- Don Ferber – UNMC Engage Wellness, NE

6:40- Darrell Stanford – Council Bluffs, IA

60-69 FEMALE
5:32- Candy Wood – The Pines at Davidson, NC

6:09- Cathy Baily – The Pines at Davidson, NC

6:12- Rita Tiarks – Council Bluffs, IA

60-69 MALE

4:22- Dennis Blank – Council Bluffs, IA

4:40- David Davies – UNMC Engage Wellness, NE

5:30- Mike Reese = UNMC Engage Wellness, NE

70-79 FEMALE
6:01- Kay Courter – Covenant Village of Turlock,CA

6:15- Claire Arnold – Pennswood Village, PA

6:24- Margaret Carlough – Pennswood Village, PA

70-79 MALE

4:31- Bob Weber – Samarkand Retirement, CA

4:53- Will Reid – Pennswood Village, PA

5:19- John Bailey – The Pines at Davidson, NC

80-89 FEMALE
6:20- Joanne Papadakis – Fredericka Manor, CA (SD)

6:54- Lorraine Vander Ark – Samarkand Retirement, CA

7:13- Mary Sternad – Fredericka Manor, CA (SD)

5:43- John Schneider – Covenant Village of Turlock, CA

80-89 MALE

5:19- Roy Fowler – Covenant Village of Turlock, CA

5:41- Ross Warren – Laurel Parc, OR

5:43- Hugh Cowan – Fredericka Manor, CA (SD)

90-99 FEMALE
8:10- Grace Noret – Covenant Village of Turlock, CA

14:32- Dorothy Satterstrom – Covenant Village of Turlock,CA

19:20- Malcolm Schoenberg – Waverly Heights, PA

90-99 MALE

7:30- Howard Christ – Fredericka Manor, CA (SD)

9:56- Virgil Hanson – Covenant Village of Turlock, CA

 

CyberCycle Games Individual Stage Race Results
72 Riders completed 4 Courses (Rolling Thunder, Campus Loop, Fruitdale, and Dragon Fire) for the fastest time

50-59 FEMALE

46:17- Becky Popik Pennswood Village, PA
48:38- Jannette Carroll Council Bluffs, IA
49:34- Lori Yocum Council Bluffs, IA

50-59 MALE

45:44- Dick Yocum Council Bluffs, IA

59:51- Todd Curl Fredericka Manor, CA

60-69 FEMALE

49:48- Candy Wood The Pines at Davidson, NC
51:52- Cathy Baily The Pines at Davidson, NC
1:00:29- Doris Coyle Council Bluffs, IA

60-69 MALE

39:41- Dennis Blank Council Bluffs, IA

42:16- David Davies UNMC Engage Wellness, NE

46:22- Peter Galbraith Maple Knoll, OH

 

70-79 FEMALE

49:11- Kay Courter Covenant Village of Turlock, CA
54:33- Margaret Carlough Pennswood Village, PA
57:04- Claire Arnold Pennswood Village, PA

70-79 MALE

39:47- Bob Weber Samarkand Retirement, CA

39:53- Will Reid Pennswood Village, PA

47:27- Darrold Graham Council Bluffs, IA

80-89 FEMALE

56:46- Joanne Papadakis Fredericka Manor, CA
58:51- Iva Ruis Council Bluffs, IA
1:06:58- Mary Sternad Fredericka Manor, CA

80-89 MALE

49:03- John Schneider Covenant Village of Turlock, CA

50:10- Ross Warren Laurel Parc, OR

51:02- Michael Zaharias The Forum at Rancho San Antonio,CA

90-99 MALE

1:08:06- Jack Guttentag Waverly Heights, PA
1:10:11- Howard Christ Fredericka Manor, CA

CyberCycle Team Stage Race Results-
144 Riders completed 7 courses, totaling 20.1 miles

Team Points
Council Bluffs 7,100
Fredericka Manor 2,700
Samarkand 1,700

results-page-spacer-large

Fitness

sdc-8

SDSGA Fitness Results

October 1, 2016

Define U Fitness, San Diego

Commissioner: Tommy Peters

 

Strength Base Challenge
Women Horizontal Pull Ups
50+ Cadence Baron 16 Gold
65+ Mellie Clark 35 (inclined) Gold
75+ Marilyn Ongley 22 Gold
Men Pull Ups
55+ Lester McCurtis 18 Gold
60+ Curtis Royall 20 Gold
60+ Jeff Coleman 5 Silver
65+ Elmer 5 Gold
70+ Lou 15 Gold
75+ Noel Baggett 16 Gold
75+ JC Iamurri 6 Silver
Women Dead Lifts (BW%)   2 mins
50+ Cadence Baron 31 Gold
65+ Mellie Clark 32 Gold
75+ Marilyn Ongley 31 Gold
Men Dead Lifts (BW%)  2 mins
55+ Lester McCurtis 20 Gold
60+ Curtis Royall 34 Gold
60+ Jeff Coleman 28 Silver
65+ Elmer 24 Gold
70+ Lou 27 Gold
75+ Noel Baggett 38 Gold
75+ JC Iamurri 26 Silver
Women Push Ups (max  reps w/o stop in 2 mins)
50+ Cadence Baron 36 Gold
65+ Mellie Clark 70 (bent knee) Gold
75+ Marilyn Ongley 35 Gold
Men Push Ups (max  reps w/o stop in 2 mins)
55+ Lester McCurtis 30 Gold
60+ Jeff Coleman 47 Gold
60+ Curtis Royall 41 Silver
65+ Elmer 40 Gold
70+ Lou 51 Gold
75+ Noel Baggett 50 Gold
75+ JC Iamurri 44 Silver
Women Wall Sits (60s)
50+ Cadence Baron 60s Gold
65+ Mellie Clark 60s Gold
75+ Marilyn Ongley 60s Gold
Men Wall Sits (60s)
55+ Lester McCurtis 60s Gold
60+ Curtis Royall 60s Gold
60+ Jeff Coleman 60s Gold
65+ Elmer 60s Gold
70+ Lou 60s Gold
75+ Noel Baggett 60s Gold
75+ JC Iamurri 60s Gold
Women Planks (60s)
50+ Cadence Baron 60s Gold
65+ Mellie Clark 60s Gold
75+ Marilyn Ongley 60s Gold
Men Planks (60s)
55+ Lester McCurtis 60s Gold
60+ Curtis Royall 60s Gold
60+ Jeff Coleman 60s Gold
65+ Elmer 60s Gold
70+ Lou 60s Gold
75+ Noel Baggett 60s Gold
75+ JC Iamurri 60s Gold
Women Bench Squats (2mins)
50+ Cadence Baron 58 Gold
65+ Mellie Clark 45 Gold
75+ Marilyn Ongley 46 Gold
Men Bench Squats (2mins)
55+ Lester McCurtis 48 Gold
60+ Curtis Royall 60 Gold
60+ Jeff Coleman 49 Silver
65+ Elmer 61 Gold
75+ Noel Baggett 53 Gold
75+ JC Iamurri 37 Silver
Strength Base Challenge
Women Overall Winner
Mellie Clark 302 Gold
Marilyn Ongley 261 Silver
Cadence Baron 254 Bronze
Men Overall Winner
Noel Bagget 277 Gold
Curtis Royall 275 Silver
Elmer 250 Bronze
Endurance Base Challenge
Women Sled Push (BW%)  distance in 2 mins
50+ Cadence Baron 250 Gold
65+ Mellie Clark 287 Gold
75+ Marilyn Ongley 300 Gold
Men Sled Push (BW%)  distance in 2 mins
55+ Lester McCurtis 200 Gold
60+ Jeff Coleman 250 Gold
60+ Curtis Royall 200 Silver
65+ Elmer 150 Gold
75+ Noel Baggett 170 Gold
Women Farmers Walk (2x12K) distance in 2mins
50+ Cadence Baron 668 Gold
65+ Mellie Clark 550 Gold
75+ Marilyn Ongley 400 Gold
Men Farmers Walk (2x20K) distance in 2mins
55+ Lester McCurtis 523 Gold
60+ Jeff Coleman 700 Gold
60+ Curtis Royall 523 Silver
65+ Elmer 400 Gold
75+ Noel Baggett 369 Gold
Women Lateral Shuffle (2mins)
50+ Cadence Baron 897 Gold
65+ Mellie Clark 869 Gold
75+ Marilyn Ongley 900 Gold
Men Lateral Shuffle (2mins)
55+ Lester McCurtis 800 Gold
60+ Jeff Coleman 947 Gold
60+ Curtis Royall 842 Silver
65+ Elmer 747 Gold
70+ Lou 700 Gold
75+ Noel Baggett 850 Gold
Women Medicine Ball Thrust 4lbs  (2mins)
50+ Cadence Baron 117 Gold
65+ Mellie Clark 92 Gold
75+ Marilyn Ongley 73 Gold
Men Medicine Ball Thrust  8lbs (2mins)
55+ Lester McCurtis 94 Gold
60+ Curtis Royall 163 Gold
60+ Jeff Coleman 91 Silver
65+ Elmer 101 Gold
70+ Lou 100 Gold
75+ Noel Baggett 88 Gold
75+ JC Iamurri 89 Silver
Women Alternating Step Ups (2 mins) Ht. adjusted
50+ Cadence Baron 67.5 (x1.5) Gold
65+ Mellie Clark 45 Gold
75+ Marilyn Ongley 45 Gold
Men Alternating Step Ups (2 mins) Ht. adjusted
55+ Lester McCurtis 36 Gold
60+ Curtis Royall 48 Gold
60+ Jeff Coleman 48 Silver
65+ Elmer 39 Gold
75+ Noel Baggett 65 Gold
Women Row Machine (2 mins)
50+ Cadence Baron 485 Gold
65+ Mellie Clark 442 Gold
75+ Marilyn Ongley 381 Gold
Men Row Machine (2 mins)
55+ Lester McCurtis 467 Gold
60+ Curtis Royall 495 Gold
60+ Jeff Coleman 450 Silver
65+ Elmer 454 Gold
70+ Lou 449 Gold
75+ Noel Baggett 473 Gold
Endurance Base Challenge
Women Overall Winner
Mellie Clark 2485 Gold
Cadence Baron 2484.5 Silver
Marilyn Ongley 2099 Bronze
Men Overall Winner
Jeff Coleman 2471 Gold
Curtis Royall 2255 Silver
Lester McCurtis 2120 Bronze

results-page-spacer-large

Golf

sdc-9

SDSGA Golf Results

September 10, 2016

EastLake Country Club, Chula Vista

Commissioner: John Grindle

Individual Stroke Play

Women

60+

Gold – Coreen Crowley

70+

Gold – Treasa Skiles

Men

55+

Gold – Bill Smith

60+

Gold – Steve Meyer

75+

Gold – Ron Saito

Silver – Jerry Hyder

 

Partnership

Women

60+

Gold – Coreen Crowley and Treasa Skiles

results-page-spacer-large

Handball

sdc-10

SDSGA Handball Results

September 24-25, 2016

San Diego Tennis and Racquet Club

General Manager Scott Slade

Commissioner: Mark Brown

 

Singles Name Place
55-59 David Peterson – 56 Gold
65-69 Brian Dempsey – 69 Gold
70-74 Mark Brown – 69 Gold
  Burt Repine – 70 Silver
  Rodger Gredvig – 70 Bronze
75-79 Reeve Peterson – 79 Gold
Overall Winners

 

Mark Brown – 69

David Peterson – 56

Burt Repine – 70

Gold

Silver

Bronze

 

Doubles Names Place
70-74 Mark Brown/Rodger Gredvig

Burt Repine/Ron Cole

Gold

Silver

 

results-page-spacer-large

Horseshoes

sdc-11

SDSGA Horseshoes Results

October 1, 2016

Horseshoe Park, Balboa Park

Commissioner: Jim Knott

 

SINGLES

Men

85-89

GOLD –  Karl Ulle

80-84

GOLD – Jim Knott

75-79

GOLD – J.Morgan Bishop

Women

65-69

GOLD  – Jane Gerber

 

DOUBLES

75-79

GOLD  – Karl Ulle/J.Morgan Bishop

65-69

GOLD.  – Jane Gerber/Jim Knott

results-page-spacer-large

Lawn Games

sdc-12

SDSGA Lawn Games Results

September 24, 2016

Horseshoe Park, Balboa Park

Commissioner: Jay Bishop

 

CORNHOLE

Women

75-79

GOLD – Valerie Gersch

55-59

GOLD – Ruth Coleman

Men

60-64

GOLD – Jeff Coleman

75-79

GOLD – J. Morgan Bishop

SILVER – Norm Bhatia

 

LADDER GOLF

 

Women

75-79

GOLD – Valerie Gersch

55-59

GOLD – Ruth Coleman

Men

60-64

GOLD – Jeff Coleman

75-79

GOLD – J. Morgan Bishop

SILVER – Norm Bhatia

 

WASHERS

Women

75-79

GOLD – Valerie Gersch

55-59

GOLD – Ruth Coleman

Men

60-64

GOLD – Jeff Coleman

75-79

GOLD – Norm Bhatia

SILVER – J. Morgan Bishop

 

results-page-spacer-large

Paddleball

sdc-13

SDSGA Paddleball Results

September 25, 2016

LA Fitness, Sorrento Valley

Commissioner: Len Sonnenberg

 

Doubles – Men

50+

Gold – John Paraiso and Steve Melendez

Silver – Dave Ratynski and Mike Trent

 

55+

Gold – Peter Klee and Craig Olney

Silver – Greg Maynard and Paul Lorenz

Bronze – Don Williams and Curtis Bledsoe /Curtis Cramer

 

60+

Gold – Joe Siemienowki and Greg Swanson

 

70+

Gold – John Falconer and Len Sonnenberg

results-page-spacer-large

Pickleball

sdc-14

SDSGA Pickleball Results

September 16-18, 2016

Melba Bishop Park, Oceanside

Commissioner: Jenae Alms

 

SDSGA Pickleball Results 2016

results-page-spacer-large

Race Walk

sdc-15

SDSGA Road Race and Walk Results

September 10-11, 2016

Lake Miramar, Mira Mesa

Commissioner: Gary MacDonald

 

5k Road Race
Name Time Division Medal
Theresa Skiles 31:32 70 Women Gold
Ruth Coleman 39:54 55 Women Gold
Anne Yensen 42:34 65 Women Gold
Barbara Wallace 48:36 55 Women Silver
Marc McKeller 22:09 50 Men Gold
Jeff Coleman 23:42 60 Men Gold
Dennis Stowell 26:56 65 Men Gold
Jorge Magana 27:16 60 Men Silver
Don Karg 28:18 70 Men Gold
Abel Gutierrez 28:44 70 Men Silver
Doug Webb 30:54 75 Men Gold
Miguel Cervantes 33:25 60 Men Bronze
Jerry Albert 36:08 75 Men Silver
Charles Kachadoorian 40:40 85 Men Gold
5k Race Walk
Wendy Clark 36:39 60 Women Gold
Sharon Thompkins 45:54 50 Women Gold
Art Morrow 32:48 50 Male Gold
Joe Wong 45:54 60 Men Gold
10k Road Race
Name Time Division Medal
Jill Waters 53:31 60 Women Gold
Danielle McDonough 54:31 55 Women Gold
Theresa Skiles 1:04:38 70 Women Gold
Doug Webb 59:08 75 Men Gold
10k Race Walk
Linn Sexton 1:32:23 70 Women Gold
Sandra Lippe 01:32.2 75 Women Gold
Art Morrow 1:04:57 [64:57] 50 Male Gold

results-page-spacer-large

Racquetball

sdc-16

SDSGA Racquetball Results

August 27-28, 2016

UCSD Racquetball Facility

Commissioner: Len Sonnenberg

Women’s Singles

60+

Gold – Mary-Lou Kiley

Silver – Esther Rothblum

Bronze – Eileen Cummings and Marcia Gwin

 

Women’s Doubles

Gold – Esther Rothblum and Eileen Cummings

Silver – Marcia Gwinn and Mary-Lou Kiley

 

Men’s Singles

50+

Gold – Mike Eisenbraun

55+

Gold – Steve Pharr

65+

Gold – Tip Josza

70+

Gold – Len Sonnenberg

Silver – Ken Klayman

75+

Gold –  Eugene Bailey

80+

Gold – Bob Ryberg

85+

Gold – Alex Miadinado

 

Men’s Doubles

65+

Gold – Tip Josza and Len Sonnenberg

Silver – Jim Bzovy and Brian Wofford

 

70+

Gold – Patrick Saunders and John Pearson

Silver – Gary Duffield and Dan Gamelin

 

75+

Gold – Eugene Bailey and Bob Rydberg

 

Mixed Doubles

Gold – Mary-Lou Kiley and Eugene Bailey

Silver – Eileen Cummings and Tip Josza

Bronze – Esther Rothblum and Alex Miadinado

Marcia Gwinn and Mike Eisenbraun

Road Race

sdc-17

results-page-spacer-large

Shuffleboard

sdc-18

SDSGA Shuffleboard Results

August 27, 2016

Redwood Park, Balboa Park

Commissioner: Jim Knott

 

September 3, 2016

Escondido Senior Center

Commissioner: Jim Travers

 

 

Balboa Park

 

Men

 

75+

Gold – Jay Bishop

 

80+

Gold – Jim Knott

 

 

Escondido

 

coming soon.

results-page-spacer-large

Soccer - Women's

sdc-21

SDSGA Women’s Soccer Results

September 10-11, 2016

Hourglass Park, Mira Mesa

Commissioner: Nona Marsh

 

 

50+

Gold – Salty Sisters

Catherine Bellows
Denise Stillinger
Valerie Lanni
Gina Caparell
Mary Beth Eaton
Jane Jones
Leanne Petersen
Brooks Holman
Carolyn Fisher
Carrie Schmidt
Felicia Sirchia
Lauren Winstead
Tani Duke
Theresa Peleska
Andrea Harrington
Ann Wolf
Stacy Smith

 

Silver – Breakaway

Terry Brown
Nancy Floyd
Jill Dolce
Patty Palmer
Becky Weirshauser
Adriana Perez
Dana Mason
Esther Gonzalez
Susan McKenzie
Elke Rist
Caryn Edmonston
Darrah Ramsbotham
Kim Schroer
Susan Swigart
Becky Furtado

 

Bronze – Ultimate Goal

Vicki Alvarez
Molly Davis
Sharon Wingate
Lisa Martin
Renate Schmidt
Jill Stein
Michele Mosso
Angie Medaris
Kathy Kelly
Karrie Van de Brooke
Cathie Brush
Amy Ballard
Linda Franco
Patti Affriseo
Danelle Alexander
Lucille Barajas

 

60+ Gold Division

Gold – Still Kickin’

Kerry Eddy
Debra Vasquez
Rebecca Harper
Margaret Danner
Lee Hess
Lai-Ying Stepan
Teri Simpson
Connie Bunch
Deborah Perry
Cindy Scott
Joyce Stephens
Sharon Murray
Monica Guillen
Glennis Walters
Dawn Cole

 

Silver – Footloose

Jane Noble
Irene Pazirandeh
Wendy Zwissler
Caren Brownlie
Belinda Ledoux
Linda Cox
Wendy Bracamonte
Cheri Monarch
Debbie Ybarra
Debra Lindberg
Cindy Verne
Elizabete Ikeda
Cecile Callahan
Linda Abele
Lynda Cahn

 

Bronze – Smooth Rush

Deborah Brockman
Daisy Atiles
Colleen Thomas
Nancy Petit
Marilyn Cervantes
Jo Matthews
Lynn Neftel
Nancy Nuckolls
Denise Osier
Denise Pitsch
Dorothy Robinson
Linda Prudhomme
Jeanne Schotz
Janice Staley

 

 

60+ Silver Division

Gold – Kickin’ 60’s

Colette Caterina
Kim Feely
Valerie Wagner
Elizabeth Grant
Lisa Quillin
Patricia Lopas
Sandy Alves
Linda Gutierrez
DeeAnn Huddleston
Lynda Flinn
Jane Jones
Melinda Newell
Lynda Eng
LuAnn Crandall
Jacquelyn Jauregui
Elaine Dornton

 

Silver – 3 Score Galore

Debbie Coleman
Anne Potter
Jennifer Choctow
Nancy Jansen
Rhoda Frame
Corinne Dinicola
Janice Johnson
Maria Morales
Kathleen Mutch
Shannon Sigler
Nancy Patrick
Barbara Stromsness
Rose Teutimez
Gene Forsythe
Candace DeWitt
Janet Anderson
Jhonna Dowd

 

Bronze – Infinity and Still Standing (tie)

Infinity

Gabriele Waltemeyer
Pamela Condy
Kathleen Downer
Michele MacNair
Rosemarie Heldenbrand
Pat McNally-Brown
Suzanne McKellar
 Patti Storm
Hope Silva
Jean Jarosz
Diane Temple
Lisabeth Beth Garrahan
Karen Brookfield

 

Still Standing

Della Sewell
Bonnie Crist
Nancy Beatty
Kathleen Rahilly
Mary Nunez
Lucille Bolduc
Karen McClung
Joan newton
Linda St. Marie
Judi Vignos
Judi Works
Alice Moore
Lisa Teal
Kathleen Cassanove
Jeanine Grace
Darlene Hopkins
Carole Hurst
Kathy Harvey

results-page-spacer-large

Softball - Men's

sdc-23

Men’s Softball Tournament has been postponed to Spring 2017. Stay tuned!

results-page-spacer-large

Softball - Women's

sdc-22

SDSGA Women’s Softball

September 17-18, 2016

Hourglass Park, Mira Mesa

Commissioner: Mary Knapik

 

50+

Gold – Sudden Impact

Silver – 50 ‘N Over It

Bronze – Philly’s LJ Spammers

 

55+ Gold Division

Gold – 2nd Wind

Silver – Ladies Choice

Bronze – Cal Spirit 55

 

55+ Silver Division

Gold – TwiZted

Silver – San Diego Stars

Bronze – Sol Sisters

4th – Santa Barbara Beaches

 

60+ Gold Division

Gold – Castawaz

Silver – Cal Spirit 60

Bronze – Cal Express

4th – Ladies Choice

 

60+ Silver Division

Gold – SkorMor

Silver – Fusion

Bronze – California Rockers

Swimming

sdc-24

SDSGA Swimming Results

September 18, 2016

Coggan Family Aquatics Center, La Jolla

Commissioner: Kenton Jones

 

SDSGA Senior Swimming Results – 2016

results-page-spacer-large

Table Tennis

sdc-25

SDSGA Table Tennis Results

September 18, 2016

Balboa Activity Center, Balboa Park

Commissioner: Borko Dragojlovic

 

MEN’S SINGLES

 

45+

GOLD – William Chang

50+

GOLD – Javid Khazaeli

SILVER – Victor Serna

BRONZE – Gerald Colter

 

55+

GOLD – Aharon Shapiro

SILVER – Jerry Harris

BRONZE – Joe Romanosky

 

60+

GOLD – Lon Dean

SILVER – Rodel Valdoria

BRONZE – Valentin Chen

 

65+

GOLD – Steve McGrew

SILVER – Chris Graves

BRONZE – Pete Perez

 

70+

GOLD – Johnny Wong

 

75+

GOLD – Mark Adelman

 

80+

GOLD – Suresh Kanekar

SILVER – Ramon Giron

 

WOMEN’S SINGLES

 

45+

Holly Le   GOLD

 

60+

GOLD – – Simin Enfrad

 

65+

GOLD – Shelley Hardy

 

70+

GOLD – Kimiyo Nichols

 

NOVICE MEN’S SINGLES

 

50+

GOLD – Craig Fagan

 

55+

GOLD – Bill Sewell

 

60+

GOLD – Dave Kreider

SILVER – Maurizio Bassi

 

65+

GOLD – Roy Lyon

 

75+

GOLD – J Morgan Bishop

 

80+

GOLD – George Lu

SILVER – George Foster

 

NOVICE WOMEN’S SINGLES

 

55+

GOLD – May Chen

 

60+

GOLD – Marcia Gwin

SILVER – Sharon Wong

 

70+

GOLD – Sam McVeigh

SILVER – Tina Back

 

DOUBLES

GOLD – Jerry Harris/William Chang

SILVER – Mark Adelman/Aharon Shapiro

BRONZE – Javid Khazaeli/Steve McGrew BRONZE – Shelley Hardy/Simin Enfrad

 

MIXED DOUBLES

GOLD – Shelley Hardy/Aharon Shapiro

SILVER – Simin Enfrad/Javid Khazaeli

BRONZE – Holly Le/Hoa Lam

BRONZE – May Chen/Johnny Wong

Tennis

sdc-26

results-page-spacer-large

Track & Field

sdc-27

SDSGA Track and Field Results

September 18, 2016

Mesa College, San Diego

Commissioner: Gary MacDonald

 

SDSGA Track and Field Results – 2016

results-page-spacer-large

Volleyball - Men's

sdc-28

SDSGA Men’s Volleyball Results

September 18, 2016

Balboa Activity Center, Balboa Park

Commissioner: Steve Seim

 

50+

Gold – Nitro

Tim Curran

Isaac Fubunan

Craig Jameson

Mike Meyers

Luis Moreno

Abdallah Nabbot

Michael Wooten

55+

Gold – SoCal Seniors

Brad Barber

Jack Gregory

Dean Lauderdale

Bill Murray

Steve Row

Tom Tran

60+

Gold – Roof 60’s

Victor Browski

Farid Karimi

Steve Seim

Ken Rahn

Silver – Aged Beef

Sam Bettencourt

Mike Caillouet

Randy Guyer

Gary Holbrook

Bob O’Brien

Don Phin

Gary Seaton

Jody Uyechi

Steve Wilbur

Gary Yee

 

65+

Gold – Block Party

John Nellans

Steve Gatewood

Tony Mennillo

Bob Brandenburg

Ron Gregg

Gale Kinell

Bagher Amirvand

results-page-spacer-large

Volleyball - Women's

sdc-29

SDSGA Women’s Volleyball

September 17, 2016

Balboa Activity Center, Balboa Park

Commissioner: Patsy Cortez-Karimi

 

50+

Gold – Panama Jack

Teri Schroder

Diane Campbell

Susan Croshaw

Karen Douane

Judy Hissong

Sue Snyder

Margaret Wall

 

Silver – Yadayada

Lisa Bates

Susan Boyd

Sandra Cooper

Carol Kokinakes

Barbara Norbut

Eileen Reza

Sherry Watts

 

Bronze –  Hot Mess

Shellie Bowman

Cynthia Carr

Margo Darris

Hallie Day

Coral Koch

Susan Korte

Linda Skinker

Roxanne Stagier

Katie White

 

 

55+

Gold – Roof

Nicole Blackwell

Laura Coleman

Vanessa Fanchin

Donna Hain

Lisa Heck

Reba Spooner

Katherine Zelko

 

Silver – VBall Bratz

Kathy Duncan

Sandy Freitas

Alva Jones

Jane Low

Glenda Masterson

Blanca Tiersma

 

Bronze – Outsiders

Deone Kanne

Sonia Lukens

Elaine Mitchell

Nanette Pratini

Sara Sardinha

Allison Walsh

Stacy Weber

 

60+

Gold – S&M

Susan Brakel

Susann Curtin

Marian Cutaran

Sandy Ferguson

Donna Martin

Mari Passantino

Margie Scribner

 

Silver – Get it Up

Marilyn Klausner

Cheryl Belletto

Barb Decker

Deborah Holsapple

Marion Anderson

Jean Leavens

 

Bronze – Serv-Aces

Karen Brassfield

Vickie Christensen

Cynthia Droeger

Kumi Hirayama

Rosemary McCarthy

Sally Penland